تبلیغات

تصویر ثابت

ܓܓنجات آب های کشاورزیܓܓ - مطالب شهریور 1392

..::صرفه جویی در بخش کشاورزی تنها راه حل رهایی از بحران آب::..
تاریخ:سه شنبه 26 شهریور 1392-05:18 ب.ظ

قنـات‏ های ایـران

قنـات‏ های ایـران


در ایران حدود 35000 رشته قنات وجود دارد که سالانه حدود 8.2 میلیارد مترمکعب آبدهی داشته و حدود 11 درصد از برداشت منابع آب زیرزمینی را شامل می‌شود. «اچ ‌ای وولف» در کتاب «قنـات‌های ایـران» طول قنـات‌های ایران را 274000 کیلومتر عنوان کرده است. بدین ترتیب طول قنات‌های ایران 43 برابر طول دیوار چین با 6350 کیلومتر و 18 برابر قطر کره‏ی زمین با 14663 کیلومتر طول است.

عمیق‌ترین قنات که قدمت آن به ورود اقوام آریایی‌ به ایران باز می‌گردد، قنات «قَصَبه» در شهر «گُناباد» واقع در استان خراسان رضوی می‏باشد. قنات قصبه‌ گناباد پیشینه‌ تاریخی٢٥٠٠ ساله دارد و بیش از 2000 هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را به صورت سنتی آبیاری می‌کند.

قنات قصبه با ٣٤٠ متر عمق، 60 کیلومتر طول و ٤٧٠ حلقه چاه به عنوان عمیق‌ترین قنات دنیا،  بدون شک یکی از عجایب تمدّن بشری به شمار می‌رود. قنات قصبه از نظر طولی دوّمین قنات ایران بعد از قنات «زارچ» در استان یزد محسوب می‌شود و پُر آب‏ ترین قنات منطقه‌ی کویریاست.

 

مظهر یک قنات

 

طولانی‌ترین قنات ایران به نام «زارچ» در شهر یزد واقع است. طول قنات زارچ به 120 کیلومتر می‌رسد و تعداد چاه های آن 2115 حلقه است.

شگفت‏ انگیزترین قنات، قنات دو طبقه‏ «مون» در شهر اردستان واقع در استان اصفهان است که 800 سال پیش احداث شده است. در قنات مون دو رشته آب، 2 کیلومتر به موازاتِ هم حرکت می‏کنند. این قنات، چاه‌های مشترک ولی مادر چاه‌ها و مظهر متفاوت دارد.

در شهر تهران نیز حدود ٣٠٠ رشته قنات وجود دارد که بعضی از آن‌ها یکدیگر را به صورت ضربدری قطع می‌کنند. قنات‌های شهرهای تهران و ری که دشت ورامین را آبیاری می‌کردند تا ٣٠ سال گذشته جزو پرآب‌ترین قنات‌های دنیا بودند که متأسفانه در ٢٠ سال گذشته به دلیل تخریب مادر چاه‌ها و عدم لایروبی از رونق افتاده‌اند. تاریخ حفر این قنات‌ها به دوره‌ی «صفویه» و «قاجاریه» برمی‌گردد.

یکی دیگر از قنات‌های جالب ایران، قنات جزیره‏ کیش است که در سال 1371 کشف شد. این قنات 2000 ساله، ‌اکنون جهت جذب گردشگران، تبدیل به یک شهر زیرزمینی شده است. تاکنون 200 حلقه چاه در مسیر این قنات شناسایی شده که فاصله‏ هر چاه با چاه بعدی حدود 14 تا 16 متر است.

 

قنات «جزیره‏ کیش»

 

سقف قنات جزیره‏ کیش به ضخامت 2 تا 15 متر از سنگواره، صدف و مرجان‏هایی با قدمت 270 تا 570 میلیون سال پوشیده شده است. 4 کیلومتر از مسیر این قنات تاکنون حفاری و لایروبی شده است و هم اکنون در عمق ١٥ متری این قنات، شهری زیرزمینی با کاربری سیاحتی و تجاری در حال ساخت و تکمیل است. قنات جزیره‏ کیش که آب شیرین قابل شرب ساکنان جزیره را در قدیم تأمین می‏کرده است، اکنون به یک شهر زیرزمینی شگفت‏انگیز بدل شده که بیش از 10000 متر مربع وسعت دارد.


قنات قصبه در شهرستان گناباد قرار دارد و بزرگ ترین قنات در خاور میانه است
داغ کن - کلوب دات کام
تاریخ:سه شنبه 26 شهریور 1392-05:18 ب.ظ

آسیـاب‏ های آبـی

آسیـاب‏ های آبـی


ایرانیان از زمان‏های قدیم با احداث آسیاب‏ های آبی در اکثر شهرها و روستاها، به نحو مطلوبی از نیروی آب استفاده‏ بهینه کرده و آرد مورد نیاز خود را تهیه می‏کردند. اختراع سه نوع آسیاب آبی، نمایانگر دانش و بینش ژرف ایرانیان باستان در کلیه‏ علوم از جمله آب‌شناسی است.

 

آسیاب‏ های آبی شهر «شوشتر» در استان خوزستان با  1700 سال قدمت

آسیاب‏ های ساخته شده در ایران باستان را می‏توان به 3 گروه تقسیم ‏بندی نمود. اوّل آسیاب «تنوره» یا «نورس» یا آسیاب «پره»، با محوری عمودی و پره‌های قاشقی؛ دوّم آسیاب چرخی با محور افقی که رومیان قدیم به آن آسیاب «ویترویان» می‏گفتند و سوّم آسیاب شناور، که با پره‌های بزرگ پارویی دَوَران می‌کرده است و در رودخانه‌های استان خوزستان به تعداد زیادی وجود داشته و بازمانده‏ این نوع آسیاب آبی هنوز در شهر شوشتر در استان خوزستان خودنمایی می‌کند.

 

آسیاب آبی

داغ کن - کلوب دات کام
تاریخ:سه شنبه 26 شهریور 1392-05:17 ب.ظ

وزارت نیرو اعلام کرد: فراخوان نظرهای مشورتی درخصوص احیای دریاچه ارومیه

وزارت نیرو اعلام کرد: فراخوان نظرهای مشورتی درخصوص احیای دریاچه ارومیه


وزارت نیرو برای دریافت نظرهای مشورتی تمام صاحبنظران درخصوص احیای دریاچه ارومیه فراخوان داد.
 این وزارتخانه با توجه به اقدام های برنامه ریزی شده و انجام شده پیشین در مورد دریاچه ارومیه که اطلاعات آن به صورت مبسوط در پورتال های وزارت نیرو، شرکت مدیریت منابع آب ایران و شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی درج شده است، از تمام صاحبنظران درخواست کرد تا ازطریق ارسال طرح های پیشنهادی جدید و یا نظرهای مشورتی در مورد طرح های ارایه شده در سامانه های مذکور، دست اندرکاران این امر را یاری کنند.
در این فراخوان، از تمام صاحبنظران درخواست شده است نظرهای مشورتی خود را در راستای کمک به احیای دریاچه ارومیه حداکثر تا 25 اسفندماه امسال به پست الکترونیکی به نشانی URMIALAKE@MOE.GOV.IR ارسال کنند.
داغ کن - کلوب دات کام
تاریخ:سه شنبه 26 شهریور 1392-05:17 ب.ظ

نیروگاه برقابی سفیدرود به عنوان اولین نیروگاه برقابی کشور پروانه دائم تولید گرفت

نیروگاه برقابی سفیدرود به عنوان اولین نیروگاه برقابی کشور پروانه دائم تولید گرفت


مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان گیلان از دریافت پروانه دائم تولید نیروگاه برقابی سفیدرود خبر داد.

مهندس سیف الله آقابیگی گفت: برای گرفتن پروانه تولید لازم است نیروگاه بر اساس قوانین و استانداردهای فنی سختگیرانه مدیریت شبکه برق ایران تجهیز شده و همه امکانات مورد نیاز برای قرائت و ارسال اطلاعات از راه دور فراهم آید و پس از تأیید چهار معاونت شبکه برق ایران، پروانه تولید صادر می شود.
آقابیگی افزود: این موضوع، دستاوردی خوب و خبری خوش برای گیلانیان است که اعلام کنم در سال 92 نیروگاه سد سفیدرود به عنوان یکی از شش نیروگاه برتر کشور برگزیده شده است و توانسته از میان 92 نیروگاه فعال کشور به عنوان اولین نیروگاه برقابی ایران با تلاش و پیگیری های مجدانه پروانه تولید بگیرد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان سپس گفت: این دستاورد و پیشتازی نیروگاه سفیدرود به علت انجام تعمیر اساسی کلیه واحدهای آن در چند سال گذشته، نوسازی قطعات توسط واحد نوسازی نیروگاه و شرکت های سازنده داخلی، تعمیر و نگهداری به هنگام تجهیزات در طول سال، اجرای برنامه های Pm و استاندارد ایزو 9002 و مدیریت کارآمد بوده است.

 

داغ کن - کلوب دات کام
تاریخ:دوشنبه 11 شهریور 1392-12:03 ب.ظ

قالب سایت برای وبلاگ جدید

قالب سایت فان پورت برای وبلاگ

قالب فان پورت برای وبلاگ
داغ کن - کلوب دات کام


  • تعداد صفحات :4
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4