تبلیغات

تصویر ثابت

ܓܓنجات آب های کشاورزیܓܓ - مطالب اردیبهشت 1392

..::صرفه جویی در بخش کشاورزی تنها راه حل رهایی از بحران آب::..
تاریخ:سه شنبه 24 اردیبهشت 1392-03:12 ب.ظ

آب‏هـای زیرزمینـی (Ground Waters)

آب‏هـای زیرزمینـی (Ground Waters)


بعد از هر بارندگی، مقداری از آب بارندگی در زمین فرو می‏ رود و بین لایه‏ های مختلف زمین از قبیل سنگ، خاک رس، شن و ماسه‏  زیر زمین جمع می‏شود که به این آب جمع شده، «آبِ زیرزمینـی» می‏گویند. زندگی بسیاری از مردم کره‏  زمین به آب‏های زیرزمینی بستگی دارد.

این آب‏ها در زیر پوسته‏  زمین، «سفره‏  آب‏های زیرزمینی» را تشکیل می‏دهند که نام دیگر آن «آبخوان» (Aquifer) است. بعبارت دیگر سفره‏  آب زیرزمینی به لایه ‏یا منطقه‏ ای در زیر سطح زمین گفته می‌شود که آب در آن می‌تواند ذخیره شده و بصورت آهسته جریان یابد.

آب می‌تواند مسافت زیادی را در زیر زمین طی کند. حرکت آب در زیر زمین بستگی به نفوذپذیری (آب تا چه میزان راحت‌تر و یا سخت‌تر می‏تواند در بین لایه‌های خاک حرکت کند) و تَخَلخُل (مقدار فضای باز در بین خاک و سنگ) دارد.

 

آب زیرزمینی

 

همچنین جهت و سرعت آب در زیر زمین بستگی به مشخصات آبخوان و لایه‌های زیر زمین دارد (در سنگ‌های متراکم، آب زمان زیادی برای حرکت در بین آن‏ها نیاز خواهد داشت). اگر سنگ و خاک به آب اجازه بدهند که نسبتاً آزاد در بین لایه‌ها حرکت نماید، آب زیرزمینی می‌تواند فواصل طولانی را در مدّت چند روز طی نماید و به اعماق پایین‌تر نفوذ کند. وقتی که آب بارندگی به سطح زیرین خاک نفوذ پیدا می‌کند، معمولاً دو لایه‌  غیر اشباع و اشباع بوجود می‌آورد. انسان می‌تواند با حفر چاه تا منطقه‌  اشباع، آب را پمپاژ کند.
داغ کن - کلوب دات کام
تاریخ:سه شنبه 24 اردیبهشت 1392-03:12 ب.ظ

چشــمه (Spring)

چشــمه (Spring)


چشمه، نتیجه‌ پر شدن یک آبخوان و سرریز شدن آن به سطح زمین است. ابعاد و اندازه‌ چشمه‌ها از چشمه‌های کوچک آب که بعد از یک بارندگی ایجاد می‌شوند تا چشمه‌های بزرگی که منشاء رودخانه‌های بزرگ مانند رودخانه‏ کارون هستند متغیر است.

چشمه‌ها در هر نوع سنگی می‌توانند شکل بگیرند، اما معمولاً در سنگ‌آهک‌ها بیشتر ‌یافت می‌شوند. وقتی که سنگ‏های زیر زمین شکسته و حل می‌شوند، آب در فضای به وجود آمده در سنگ‌ها جریان می‌یابد. اگر آب به شکل افقی جریان یابد، بالاخره در یک نقطه به سطح زمین می‌رسد و چشمه بوجود می‌آید.

 

چشمه‏ «بل» (هانه بل) در نزدیکی شهر «پاوه» - استان «کرمانشاه»

 

داغ کن - کلوب دات کام
تاریخ:سه شنبه 24 اردیبهشت 1392-03:12 ب.ظ

مشاور وزیر نیرو تاکید کرد: لزوم حفاظت از منابع آبی در تابستان امسال

مشاور وزیر نیرو تاکید کرد: لزوم حفاظت از منابع آبی در تابستان امسال


مشاور وزیر نیرو بر لزوم حفاظت از منابع آبی در تابستان امسال تاکید کرد.
 مهندس "ستار محمودی" در نشست شورای آب وزارت نیرو، اظهار داشت: امسال سالی حساس برای وزارت نیرو است و با توجه به نزدیکی به فصل انتخابات، حفاظت و امنیت از منابع آب امری مهم و ضروری است.
وی به کاهش رواناب ها در برخی از مناطق کشور اشاره کرد و گفت: باید مراقب مناطقی که در لبه نوسان های آبی قرار دارند، باشیم.
محمودی ادامه داد: در روزهای حساس آینده، حتی یک آلودگی کوچک در منابع آب می تواند یک بحران ایجاد کند.داغ کن - کلوب دات کام
تاریخ:سه شنبه 24 اردیبهشت 1392-03:12 ب.ظ

طرح نجات آب در استان لرستان افتتاح شد

طرح نجات آب در استان لرستان افتتاح شد


مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان در افتتاحیه طرح نجات آب گفت: طرح نجات آب در واقع یک طرح غیر سازه ای است که با هدف آموزش مسائل و چالش های حوزه آب و بحران کم آبی اجرا می شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای لرستان، علی امید سیفی افزود: طرح 
نجات آب 394 نفر دانش آموزان را به عنوان ناجیان آب و 697 آموزشگاه در سطح استان و بالغ بر 48 هزار نفر دانش آموز را در بر می گیرد .
وی گفت: این طرح می تواند با اشاعه فرهنگ مصرف بهینه آب در بین عامه مردم، نقش مهمی در حفاظت و صیانت از منابع آب ایفا کند.
سیفی افزود: این طرح امسال با مشارکت سازمان آموزش و پرورش و جهاد دانشگاهی استان اجرا می شود که امید می رود با توجه به تخصص ادارات مربوط، بتوانیم گام های مهمی در این خصوص برداریم.

 

داغ کن - کلوب دات کام
تاریخ:سه شنبه 24 اردیبهشت 1392-03:11 ب.ظ

اجرای طرح نجات آب برای دومین سال در مدارس راهنمایی استان سمنان آغاز شد

اجرای طرح نجات آب برای دومین سال در مدارس راهنمایی استان سمنان آغاز شد


اجرای طرح ملی دانش آموزی نجات آب برای دومین سال پیاپی در آیینی با حضور استاندار سمنان و مسئولان استانی در مدارس راهنمایی این استان آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای سمنان، این طرح برای دومین سال پیاپی و با هدف افزایش آموزش های همگانی و ارتقای آگاهی های عمومی در بخش آب های زیر زمینی و استفاده بهینه از منابع آب اجرا می شود.
مهندس اتابک جعفری، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای سمنان، در مراسم آغاز طرح 
نجات آب، جامعه هدف طرح مذکور را دانش آموزان مقطع راهنمایی عنوان کرد و افزود: دانش آموزان قشری تاثیرپذیر و در عین حال تاثیرگذار و آینده ساز هستند و می توانند این آموزش ها را به دیگر اقشار جامعه و به خصوص به خانواده ها انتقال دهند.
جعفری با بیان اینکه سال گذشته 26 هزار دانش آموز مقطع راهنمایی از آموزش های طرح 
نجات آب در این استان بهره مند شدند، گفت: اجرای این طرح شمار همکاران این شرکت را از 200 نفر به بیش از 26 هزار نفر افزایش داد و دانش آموزان با مشارکت در این طرح در حقیقت به عنوان همکاران این شرکت در حفظ و حراست از منابع آب همکاری می کنند.
وی استفاده از ظرفیت های استانی و استمرار آموزش های این طرح در طول سال تحصیلی از شاخصه های اجرای دومین سال اجرای طرح 
نجات آب در استان سمنان برشمرد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت: امسال جهاد دانشگاهی سمنان به عنوان مشاور استانی طرح 
نجات آب با شرکت آب منطقه ای و آموزش و پرورش استان همکاری می کند.
استاندار سمنان نیز در ادامه این مراسم با تاکید بر ضرورت حفظ منابع آب گفت: امر به معروف و نهی از منکر در حفظ منابع آب و محیط زیست از کارهای بسیار زیبا و ضروری است که باید مورد توجه قرار گیرد.
عباس رهی افزود: منابع طبیعی، محیط زیست و منابع آبی متعلق به نسل حاضر نیست؛ بلکه به نسل های آتی تعلق دارد و باید با استفاده صحیح از این منابع دیگران را نیز به استفاده بهینه تشویق و ترغیب کنیم.
وی با اشاره به وضعیت اقلیمی و کم آب بودن استان سمنان، گفت: سمنان یک پنجم بارندگی های برخی از استان های همجوار را دارد و حجم بارش باران در این استان یک سوم بارندگی کشور است و باید با پرهیز از آلودگی منابع آب، راه های استفاده صحیح از این منابع را نیز توسعه دهیم.
رهی طرح 
نجات آب را از طرح های بسیار خوب دانست و گفت: دانش آموزان سرمایه های کشور هستند و این طرح به شایستگی در مدارس پایه گذاری شد و دانش آموزان به عنوان پرچمداران زندگی، امید و آینده سازی بهترین مجریان این گونه طرح ها هستند.
مدیر کل آموزش و پرورش استان سمنان نیز در این مراسم با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه زیر ساخت های لازم در آموزش و پرورش فراهم شود، گفت: زیرساخت های لازم برای اجرای طرح های مختلف در آموزش و پرورش فراهم شده است و در این راستا طرح همیار پلیس، طرح داناب، عفاف و حجاب و...در مجموعه آموزش و پرورش استان اجرایی شده است.
محمد بنائیان سفید با اشاره به کارآمد بودن طرح 
نجات آب در بین دانش آموزان افزود: این طرح می تواند مهارت هایی نظیر مسئولیت پذیری را به دانش آموزان بیاموزد.
رییس جهاد دانشگاهی استان سمنان در این آیین فرهنگ سازی استفاده صحیح از منابع آب را مهم ترین هدف طرح داناب بیان کرد.
حسن رهایی گفت: جهاد دانشگاهی در اجرای 
نجات آب از ظرفیت های مختلف پژوهشی، فرهنگی و رسانه ای استفاده کرده است.
در آیین آغاز این طرح، معاون منابع انسانی استانداری سمنان، فرماندار سمنان، مدیر کل آموزش و پرورش و جمعی از مدیران اجرایی استان و جمع کثیری از دانش آموزان مدرسه راهنمایی دخترانه راه زینب سمنان حضور داشتند.
داغ کن - کلوب دات کام


  • تعداد صفحات :15
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
  • 7  
  • ...