تبلیغات

تصویر ثابت

ܓܓنجات آب های کشاورزیܓܓ - نمایان شدن دهه خشکسالی پنهان

..::صرفه جویی در بخش کشاورزی تنها راه حل رهایی از بحران آب::..
تاریخ:یکشنبه 10 شهریور 1392-04:02 ب.ظ

نمایان شدن دهه خشکسالی پنهان

نمایان شدن دهه خشکسالی پنهان


کاهش ۶۸درصدی روان آب های استان طی امسال نسبت به متوسط ۴۰ساله

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی از نمایان شدن دهه خشکسالی پنهان خبر داد.

به گزارش خراسان رضوی، جعفری چهارشنبه گذشته در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های گروهی استان که در محل احداث مخزن آب یک میلیون مترمکعبی مشهد در کیلومتر ۲۲ جاده سرخس برگزار شد، افزود: این ۱۰سال خشکسالی ناشی از این بود که بارندگی ها کاهش پیدا کرد و در ابتدا این موضوع هنوز تأثیری بر روان آب ها نگذاشته بود؛ اما حجم روان آب ها امسال ۶۸درصد نسبت به متوسط درازمدت ۴۰ساله کاهش یافته است.

وی ادامه داد: از ۳۷دشت یا محدوده مطالعاتی در خراسان رضوی، ۳۳دشت ممنوعه و ۱۵دشت بحرانی است.

مدیرعامل آب منطقه ای خراسان رضوی اضافه کرد: دشت های نیشابور، تربت جام، مشهد، جوین، فیض آباد و مه ولات وضع بسیار نگران کننده ای دارند.

وی ادامه داد: سطح کل منابع آب استان سالانه یک متر افت می کند.

جعفری با اشاره به پروژه انتقال آب سد دوستی به مشهد به طول ۱۸۰کیلومتر گفت: ارتفاع انتقال آب از سد دوستی تا مشهد هزار متر است و آب در مسیر انتقال به مشهد در ۵ایستگاه پمپاژ می شود.

وی در پاسخ به خراسان رضوی درباره اتمام ۱۰۰درصدی پروژه انتقال آب سد دوستی به مشهد افزود: این پروژه با انتقال ۶مترمکعب آب در ثانیه، عملا به اهداف اصلی خود دست یافته و اکنون در مرحله اجرای طرح های تکمیلی قرار دارد.

مدیرعامل آب منطقه ای استان ادامه داد: پروژه انتقال آب سد دوستی به مشهد در سال ۸۷ با انتقال یک متر مکعب آب در ثانیه به صورت آزمایشی به بهره برداری رسید و در ابتدای سال گذشته نیز ۶مترمکعب بر ثانیه آب به مشهد منتقل شد. هم اکنون نیز به طور متوسط ۵مترمکعب آب در ثانیه از سد دوستی به مشهد منتقل می شود.

وی با اشاره به این که ظرفیت انتقال سالانه 1۵۰میلیون مترمکعب آب از سد دوستی به مشهد وجود دارد، گفت: در سال قبل ۱۳۰میلیون مترمکعب آب از سد دوستی به مشهد منتقل شد.

 

پیشرفت ۳۰درصدی انتقال آب سد دوستی به سد طرق

جعفری همچنین از پیشرفت۳۰درصدی پروژه انتقال آب سد دوستی به سد طرق مشهد خبر داد و افزود: این پروژه نیز طی نیمه اول سال ۹۳ به بهره برداری می رسد.

وی درباره نگرانی های موجود از کاهش ورودی آب رودخانه هریرود به سد دوستی نیز گفت: هریرود رودخانه ای با سیلاب های ویژه است و بررسی آمار ۷۰ ساله از این رودخانه  نشان دهنده این است که این رودخانه در سالی ۴ میلیارد مترمکعب آب داشته و در سالی طی بازه بهره برداری از سددوستی نیز ۳۶ میلیون مترمکعب آب داشته است.

مدیرعامل آب منطقه ای استان حجم مخزن سد دوستی را یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: میزان ورودی آب به سد دوستی طی سال گذشته نزدیک به ۱۴۰ میلیون مترمکعب بوده است که این رقم نسبت به میانگین و طراحی صورت گرفته کمتر است.

وی ادامه داد: اما امیدواریم بارندگی های سال آبی ۹۲-۹۳ نگرانی ما را از نظر تامین آب شرب مشهد برطرف کند.

جعفری درباره احداث سد توسط افغان ها بر روی هریرود و تاثیر آن برکاهش ورودی آب به سد دوستی اظهار داشت: استراتژی ما در ارتباط با سد دوستی استفاده حداکثری از آب سد دوستی و مدیریت و تامین آب بدون سد دوستی است.

وی افزود: در حال پیگیری راه های دیگر تامین آب برای مشهد هستیم که در این زمینه موضوع انتقال آب از حوزه های مجاور، مدیریت مصرف و مدیریت منابع مطرح است.

مدیرعامل آب منطقه ای استان ادامه داد: در حال پیگیری مباحث زیادی برای حل نگرانی تامین آب شرب مشهد به کمک مردم و مسئولان هستیم. وی درباره کاهش آب ورودی رودخانه هریرود به سد دوستی گفت: رودخانه هریرود رودخانه ای مرزی است و محدودیت هایی برای ما در پاسخ به بعضی سوالات شما ایجاد می کند. بر من ببخشید اگر نمی توانم به بعضی سوالات شما پاسخ دهم. جعفری افزود: آن چه موجب کاهش ورودی آب به سد دوستی شده، کاهش نزولات جوی و کاهش روان آب هاست.

وی با بیان این که حدود ۷۰ درصد آب شرب مشهد از سد دوستی تامین می شود، ادامه داد: در زمان اوج مصرف و ورود زائران به مشهد این رقم به ۷۵ درصد نیز می رسد و نزدیک به ۳۰ درصد دیگر آب مشهد نیز از منابع آب زیرزمینی، چاه ها، سد طرق، سد کارده و یک چشمه تامین می شود.

مدیرعامل آب منطقه ای استان در پاسخ به خراسان رضوی درباره انتقال آب سد ارداک به مشهد نیز گفت: طول خط انتقال آب سد ارداک به مشهد ۵۵ کیلومتر است که ۴۴ کیلومتر آن اجرا و ۱۱ کیلومتر باقی مانده است و آب را به صورت ثقلی به تصفیه خانه آب و برق مشهد منتقل می کند که امیدواریم تا پایان سال خط انتقال آن کامل شود و آب سد ارداک نیز که دارای کیفیت بالایی است به مشهد منتقل شود.

وی اظهار داشت: قرار است ۸ میلیون مترمکعب آب از سد دوستی سالانه به شرب و صنعت سرخس اختصاص یابد.

جعفری همچنین از اتمام احداث رینگ ۱۱ کیلومتری دور شهر مشهد به منظور توزیع آب سددوستی خبر داد.

وی با اشاره به کمبود مخازن آب در مشهد، افزود: به دنبال افزایش منابع آب تا یک میلیون مترمکعب هستیم.

مدیرعامل آب منطقه ای استان در پاسخ به سوالی هزینه احداث سد دوستی را نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان و خط انتقال آن را ۳۳۶ میلیارد تومان اعلام کرد و در پاسخ به سوال خراسان درباره پرداخت نشدن سهم ترکمنستان در احداث سد دوستی ادامه داد: درباره میزان هزینه انجام شده برای احداث سد دوستی اختلاف دیدگاه هایی میان دو کشور وجود دارد که در حال رفع این اختلافات مالی هستیم.

وی در پاسخ به سوال دیگر «خراسان رضوی» درباره خروج آب از نقاط مختلف استان و به خصوص کلات، گفت: هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد و همه روان آب های استان دارای طرح است.جعفری همچنین از پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۰ درصدی ۳ سد قره تیکان، ابیورد و چهچهه خبر داد.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی نیز در ادامه این نشست با بیان این که از ۳۷ دشت استان، ۳۳ دشت ممنوعه و ۱۵ دشت از این تعداد بحرانی است، افزود: دشت بحرانی قابلیت بازگشت به حالت اولیه را ندارد، اما دشت ممنوعه می تواند به حالت اولیه بازگردد. علیرضا طاهری ادامه داد: اگر در افق ۵ ساله به فکر احیای منابع آب زیرزمینی نباشیم، با مشکلات زیادی مواجه می شویم.

وی با انتقاد از کاشت چمن در مشهد به دلیل نیاز به آب زیاد، گفت: ما مخالف فضای سبز نیستیم، اما باید در مشهد فضای سبز منطبق با کویر ایجاد شود.

وی تاکید کرد: باید میزان مصرف آب بخش کشاورزی در مشهد به ۵۰ درصد کاهش یابد اما درآمد کشاورزی نباید کاهش یابد.
داغ کن - کلوب دات کام
viagra 25 mg prezzo
چهارشنبه 22 خرداد 1398 12:58 ق.ظ

Hey this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!
What is limb lengthening surgery?
سه شنبه 10 مرداد 1396 11:23 ب.ظ
Awesome post.
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 06:05 ب.ظ
Hi! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to take a look.
I'm definitely enjoying the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers!

Superb blog and superb design and style.
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 09:57 ق.ظ
Why people still make use of to read news papers when in this technological globe all is accessible on web?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر