تبلیغات

تصویر ثابت

ܓܓنجات آب های کشاورزیܓܓ - کاشت کنجد (گیاهی مقاوم به کم آبی)

..::صرفه جویی در بخش کشاورزی تنها راه حل رهایی از بحران آب::..
تاریخ:شنبه 15 تیر 1392-07:29 ب.ظ

کاشت کنجد (گیاهی مقاوم به کم آبی)

کنجد یکی از قدیمی ترین گیاهان زراعی روغنی جهان است و از زمان های قدیم در ایران کشت می شود و زمانی از صادرات مهم کشور به شمار می رفت. کشت کنجد در مناطق گرمسیری کشور مانند استان های خوزستان، سیستان و بلوچستان، جیرفت و فارس متداول است و در استان مازندران هم به دلیل تنوع کشت، کنجد به صورت زراعت اصلی در بهار و یا به صورت کشت مخلوط همراه با پنبه در بهار و همچنین به عنوان کشت دوم بعد از برداشت غلات بسیار مورد توجه کشاورزان منطقه می باشد و از سوی دیگر کاربرد روزافزون روغن استحصالی از این گیاه در صنعت موجب افزایش تقاضا جهت افزایش سطح زیرکشت آن می باشد.
کنجد

کنجد  Sesame :

کنجد یکی از دانه های روغنی مهم در کشاورزی است .  بیشتر  در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر جهان دیده شده است ،  احتمالاً قدیمی ترین دانه روغنی است که بشر آن را شناخته و مصرف نموده است .

موطن اصلی گیاه کنجد :

موطن اصلی کنجد آفریقا است ولی به سرعت از طریق آفریقا در هندوستان و چین پراکنده  و به مراکز ثانوی ، انتشار پیدا کرده است . البته شواهد و دلایلی وجود دارد که منطقه افغانستان و ایران را به موطن گونه هایی از کنجد معرفی می نماید .

کنجد در منطقه ایران از حدود 2200 سال قبل از میلاد مسیح یک محصول با اهمیت بوده و با کشت آن این منطقه ، مرکز عمده انتشار آن ،  به عنوان یک گیاه اهلی بوده است .

مجموعه گونه های مهم گیاه کنجد هم اینک در آمریکا ، روسیه و هندوستان نگهداری می شود .

خصوصیات گیاهی :

کنجد که به انگلیسی آن را Sesame  می گویند نام علمی آن Sesamum indicum  و از خانواده پدالیسه Pedaliacea است .

کنجد صد ها نژاد و واریته دارد که از حیث اندازه ، شکل ، رنگ گلها و رنگ بذر ها با هم تفاوت زیاد دارند . گیاهی است یک ساله و گاه چند ساله و طول دوره رشد آن بسته به رقم و شرایط محیطی بین 4 تا 6 ماه         می باشد و خصوصیات اندامهای آن عبارتند از :

ریشه -  ساقه -  برگ - گل آذین   میوه –  دانه

الف ) ریشه : ریشه کنجد مستقیم ، قوی و بسیار توسعه یافته است که به طور متوسط حدود 1 متر در خاک فرو می رود . ریشه های فرعی بیشتر در طبقه سطح الارض خاک گسترده می شوند و نمو آنها معمولاً تا موقع گل کردن ادامه می یابد و بعد از آن کم و بیش متوقف می شود .

هرچه ریشه بهتر رشد کند به همان نسبت نبات قوی تر و سالم تر خواهد بود .

خاک و رطوبت موجود نیز بر میزان و نوع ریشه مؤثر می باشد . ویژگی مقاومت کنجد در مقابل خشکی نیز ناشی از سیستم گسترده ریشه آن در خاک است .

ب ) ساقه : ساقه کنجد راست و ارتفاع آن بین 50 تا 200 سانتیمتر واکثراً 70 سانتیمتر است . مقطع ساقه معمولاً مربع شکل و گاه مستطیلی و پهن و دارای شیار های عمودی است و ممکن است صاف ، کمی کرکدار یا زیاد کرکدار باشد ، که مقدار کرک روی ساقه با مقاومت در برابر خشکی مربوط می باشد . رنگ ساقه از سبز روشن تا ارغوانی متغیر و معمولاً سبز تیره است . بر روی ساقه اصلی شاخه های فرعی به وجود  می آیند.

معمولاً ارقام زودرس ، ساقه کوتاه و ارقام ساقه بلند ،  دیررس می باشند .

پ ) برگ : برگ کنجد در واریته های مختلف و حتی در یک بوته از نظر شکل و اندازه بسیار متنوع است . معمولاً برگ های پایین بوته ، پهن با حاشیه دندانه دار و برگ های میانی ، نوک تیز و گاهی کمی دندانه دار و برگ های بالایی ، باریک تر و نوک تیز هستند .

سطح برگ نیز گاهی صاف و گاهی چین خورده و چسبناک و تا حدی کرک دار است و با یک دمبرگ نسبتاً بلند به ساقه متصل می گردد . آرایش برگ نیز از یک بوته به بوته دیگر متفاوت است و در یکی ممکن است متناوب و در دیگری متقابل باشند و در برخی ،  برگ های پایین متقابل و برگ های بالایی متناوبند .

رنگ برگ ها سبز تیره و کدر و اغلب کرکدار می باشند . طول برگ بین 3 تا 17 سانتیمتر و عرض 1 تا 5/1  سانتیمتر و طول دمبرگ بین 1 تا 5 سانتیمتر است .

ت ) گل آذین : گلها از کنار برگ ها روی قسمت بالای ساقه و شاخه ها می رویند . گل ها به صورت  منفرد ظاهر      می شوند اما تا 8 عدد گل در هر گل آذین نیز گزارش شده است و ممکن است از کنار برگ های پایین تر به صورت منفرد و در قسمت بالای ساقه و شاخه ها به صورت مجتمع دیده شوند . رنگ جام گل معمولاً سفید یا صورتی بسیار کمرنگ می باشد و گاهی ممکن است تیره تر و یا ارغوانی نیز دیده شود و ممکن است سطح داخلی آن خالهای قرمز ، سیاه یا زرد داشته باشد .  کاسه گل کوچک با کرک های زیاد و دارای 5 تا 8 دندانه است . جام گل ، لوله ای و دارای 5 گلبرگ به هم پیوسته و نا منظم است . هر گل 4 پرچم دارد که در دو سطح قرار دارند . پرچم های جلویی کوتاه تر از پرچم های عقبی است و دارای بساک تخم مرغی و سبز رنگ می باشد . مادگی از تخمدان باریک تر می باشد .خامه ای نسبتاً بلند بوده و کلاله چند قسمتی با تعداد 2 تا 4 برچه تشکیل یافته و در هر تخمدان تعداد زیادی تخمک وجود دارد .

گل ها  صبح زود باز می شوند که 95 درصد بین 5 تا 7 صبح می باشد و بعد از ظهر پژمرده شده و اکثر آنها بین ساعت 5/4 تا 6 بعد از ظهر می ریزند .

نکته : کنجد گیاهی است معمولا خود گشن و حدود 5 تا 30 درصد دگر گشنی نیز ممکن است دیده شود و به همین دلیل در تولید بذر باید بین واریته ها 20 تا 50 متر فاصله در نظر گرفته شود .

نکته بسیار مهم : گرده افشانی معمولاً به وسیله حشرات انجام می شود . عمر دانه گرده که بلافاصله بعد از بازشدن گلها می ریزد 24 ساعت بوده و آمادگی کلاله برای پذیرش گرده 2 روز میباشد .

ث ) میوه : میوه کنجد کپسولی است با مقطع مستطیل شکل و شیاردار . اندازه کپسول بسیار متغیر و شکل و اندازه کپسول ویژگی خاصه واریته ها است که محیط و تغییرات آن نیز در این تغییرات مؤثرند و روی یک بوته هم ، ممکن است چند شکل مختلف کپسول دیده شود . کپسول معمولاً 3 تا 8 سانتیمتر طول داشته و قطرآن بین 5/0 تا 2 سانتیمتر است و تعداد حفره ها از 4 تا 12 عدد متغیر است . کپسول ها معمولاً کرکدار و معمولاً ابتدا کپسول های پایین و در آخر کپسول هایی که به نوک ساقه نزدیک هستند می رسند . در هر کپسول حدود 80 دانه معمولاً وجود دارد .

نکته : تعداد کپسول ها در هر بوته ، به تعداد گل های بارور بستگی دارد و معمولاً شرایط محیطی و تراکم بوته در آن مؤثرند . تراکم زیاد و فاصله کم بوته ها ، تعداد کپسول و تعداد بذر در هر کپسول را کم میکند.

ج ) دانه : دانه کنجد کوچک ، بیضوی و صاف ، پهن و تخم مرغی شکل است . طول دانه کنجد 3 تا 5/3 میلیمتر و پهنای آن 5/1 تا 2 میلیمتر است . پوست دانه بیشتر به رنگ قهوه ای ، سیاه و زرد بوده و مغز آن سفید می باشد . وزن هزار دانه آن بین 2 تا 4 گرم است و هر تن دانه کنجد حجمی معادل 58/1 متر مکعب دارد که 915/ 0 متر مکعب آن مربوط به دانه و بقیه مربوط به فضای خالی بین دانه ها است ، یعنی دانه ها عملاً 58 درصد حجم توده را اشغال می کنند .

نکته : شرایط محیطی منطقه می تواند تأثیر عمده بر بازدهی و میزان روغن بذر و سایر محتویات آن داشته باشد .

ترکیب متوسط روغن و پروتئین ، دانه کنجد :

44 تا 45 درصد روغن - 19 تا 25 درصد پروتئین و همچنین مواد معدنی کلسیم ، فسفر ، آهن ، سدیم ، پتاسیم و ویتامین های A  ، تیامین ، ریبوفلاوین و نیاسین می باشد .  

کاربرد های خوراکی و صنعتی گیاه کنجد :

روغن کنجد برای طبخ مواد خوراکی مختلف در صنایع غذایی و همچنین در تهیه عطر ها و به عنوان حلال در داروسازی ، آرایشی و بهداشتی مصرف می شود .

در ایران مصرف اصلی دانه کنجد برای تهیه حلوا شکری ، ارده و شیرینی پزی است .

کنجاله کنجد حدود 40 درصد پروتئین داشته و دوام آن نیز زیاد و فساد نمی یابد و با داشتن اسید آمینه میتونین و کلسیم و فسفر برای دام غذایی بسیار مطلوب می باشد .

خواص روغن کنجد :

نیرو دهنده روده می باشد  - باعث ازدیاد اسپرم می شود – ملین است . 

خصوصیات اکولوژی :

گیاهی است روز کوتاه که به هوای گرم و نور زیاد احتیاج دارد . ارقام زودرس و دیر رس آن طول دوره رشدی بین 80 تا 150 روز دارند و از نظر ارتفاع از سطح دریا معمولاً در ارتفاع کمتر از 1250 متری می رویند و تا ارتفاع 1500 متری نیز ممکن است سازگار شود .

توجه : تیپ هایی که در ارتفاع بالا می رویند معمولاً کوچک ، بازدهی بذر آن ها کم و غالباً فقط یک گل در کنار برگ می روید ، همچنین باید خاطر نشان کرد که با بالا رفتن ارتفاع مقدار روغن حاصله از گیاه کنجدکاهش می یابد  .

کنجد برای تولید حداکثر بذر به شرایط بسیار گرم احتیاج دارد و حدود 2700 واحد گرما ( درجه روز ) نیاز دارد . گرمایی معادل 25 تا 27 درجه سانتیگراد جوانه زدن را سریع و رشد اولیه و تشکیل گل را تشدید می کند.

کنجد یک گیاه روز کوتاه است و با روز 10 ساعته معمولاً در 42 تا 45 روز گل خوهد داد ، اما بسیاری از واریته ها با فتوپریود های مختلف سازگار شده اند .

 از نظر خاک کنجد در انواع مختلف خاک بخوبی رشد می کند .

نکته : کنجد در عین حال که محصول مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر است ولی با اصلاح واریته های مناسب گسترش آن به مناطق معتدل تر امکانپذیر گردیده است .

کنجد به خشکی مقاوم بوده و کشت آن به صورت دیم در شرایطی که بیش از 400 میلی متر باران در طول دوره رویش باشد با موفقیت امکان پذیر و بارندگی کمتر از 300 میلی متر محصول خوبی بدست نخواهد داد .

 خصوصیات خاک هنگام کشت بذر کنجد :

بهترین نتیجه ، زمانی بدست می آید که خاک حاصلخیز و برای عبور آب نفوذپذیر باشد یا خاک هایی متوسط از نظر بافت با ذخیره مواد غذایی بالا ، اسیدیته در حد خنثی یا کمی اسیدی و یا کمی قلیایی بین 5/5 تا 8  همچنین باید گفت که کنجد گیاهی حساس به شوری است که در اراضی باتلاقی و شور کشت آن نتیجه بخش نخواهد بود .

معمولاً خاک نرم و خاک های شنی یا مخلوط حاصلخیز و غنی نتیجه مطلوبی ببار می آورد .

ارقام کنجد :

از گیاه کنجد صدها نژاد و واریته وجود دارد که از حیث اندازه ، رنگ ، شکل ، نمو ، رنگ گلها ،  ترکیب بذر و ... با یکدیگر تفاوت های قابل ملاحظه ای دارند .

معرفی نام برخی از ارقام معروف گیاه کنجد :

آراواکا – ریو – دلکو 20 – گریولو – روفیجی – اینامر ( پر شاخ و برگ ) – مورادا ( پر شاخ و برگ ) – آکاریگو ( دارای انشعاب کم ) – گلایوکازودرس ( پس از 97 روز می رسد ) – آسیترا ( پس از 89 روز      می رسد ) – سان های چی( مخصوص خاک های حاصلخیز  ) – باوانگ پی ین( مخصوص خاک های حاصلخیز  ) 

جدول زمانی مراحل اجرایی کاشت ، داشت و برداشت کنجد :

فروردین و اردیبهشت : تهیه زمین ، کاشت

اردیبهشت و خرداد : مراقبتهای زراعی شامل : آبیاری ، سرک و وجین

تیر و مرداد : ادامه مراقبتهای زراعی و برداشت

عملیات کاشت :

کنجد در زمین هایی که برای زراعت مناسب نیستند و یا در نواحی که برای آبیاری محصول در دست نیست با روش ها و ابزار آسان و بیشتر با استاندارد های پایین کشاورزی کشت صورت می گیرد . ولی انتخاب زمین مناسب ، تهیه صحیح بستر کاشت ، مصرف کود و روش صحیح کاشت می تواند در بازدهی بیشتر دانه و محتوای روغن و پروتئین آن تأثیر زیادی داشته باشد .

عملیات کاشت شامل موارد ذیل می باشد :

تهیه زمین  کود دادن  انتخاب بذر و مقدار آن  زمان کاشت  روش کاشت

الف ) تهیه زمین : یکی از مسائل مهم تولید کنجد به شمار می رود زیرا : بذر کوچک ، گیاهچه ضعیف و رشد کند اولیه آن ایجاب می کند که بستر بذر دارای ذرات ریز ، صاف ، مسطح و متراکم باشد تا امکان برداشت محصولی رضایت بخش به وجود آید .

شخم عمیق پاییزه ، یک شخم سطحی در بهار ، دیسک و ماله تا خاک را کاملاً نرم کند ، البته اگر زمین لایه های رسی و سخت نداشته و خاک حاصلخیز و هوموس دار باشد همان عملیاتی که برای کشت گندم و جو انجام می شود ، شاید برای کشت کنجد هم کافی باشد .

ب ) کود دادن : افزودن 10 تا 15 تن کود دامی پوسیده در هر هکتار و دادن کود های ازته ، فسفره و پتاسه مقدار عملکرد را بالا می برد .

معمولاً 150 تا 200 کیلو گرم فسفات دامونیوم و 100 کیلو گرم اوره در هر هکتار مصرف می شود و در خاک های شنی یا اسیدی مصرف کود های پتاسه نیز الزامی است .

نکات مهم در استفاده از کود های فسفر ، پتاسیم و ازت :

کود فسفر  : برای افزایش عملکرد اهمیت زیادی در کنجد دارد . به خصوص در زراعت آبی .

کود ازت : باید در صورت در دسترس بودن فسفات انجام گیرد زیرا در صورت کمبود فسفر ، ازت تنها ممکن است بازدهی را کاهش دهد و بر مقدار روغن نیز تأثیر منفی داشته باشد . ضمناً نباید فراموش کرد که مقداری از ازت را باید به صورت سرک و در زمانی که ارتفاع بوته ها به 20 سانتیمتر رسیده باشد مصرف نمود .

کود پتاسیم : تجزیه بوته های رشد کرده کنجد معمولاً نشان دهنده مقدار زیادی پتاسیم به خصوص در کپسول ها است ، اما در صورتی که در محل کمبود مشخصی از نظر پتاسیم وجود نداشته باشد کاربرد آن به مقدار اندک ضرورت می کند .

توجه : در اراضی آبی که مقدار قابل توجهی ازت و فسفر مصرف می شود ، برای حفظ تعادل غذایی مصرف پتاسیم ضروری است .

پ ) انتخاب بذر و مقدار آن : مقدار بذر به منطقه و نوع کاشت بستگی دارد . هنگامی که کنجد همراه با محصولات دیگر کاشت می شود ، فاصله و میزان بذر بستگی به نوع محصول همراه و تجربه کشاورز در منطقه دارد و هنگامیکه کنجد به صورت خالص کشت می شود تراکم گیاه در هکتار بستگی به شرایط اقلیمی و نوع بذر دارد . معمولاً در زراعت های دست پاش مقدار 5 تا 15 کیلوگرم در هکتار کاشته می شود .

در زراعت های ردیفی معمولاً 3 تا 5 کیلوگرم در هکتار بذر مصرف می شود .

در ایران در بعضی از مناطق 10 کیلوگرم بذر مصرف می شود و باید توجه داشت که به علت نامناسب بودن کشت ممکن است مقداری از بذر توسط مورچه ها ، پرندگان یا عوامل دیگر از بین برود .

نکته بسیار مهم : توصیه می شود ، یک روز قبل از کاشت ، بذر را با محلول 5 در هزار سولفات مس یا با کاپتان 75 درصد به نسبت 70 گرم برای یکصد کیلو بذر و یا با فرمالین یا تیرام ضدعفونی نمود .

ت ) زمان کاشت : کنجد برای جوانه زدن به یک بستر گرم و مرطوب و دمای نسبتاً بالا نیاز دارد . زمان کاشت هنگامی که درجه حرارت خاک به 20 درجه سانتیگراد رسیده باشد . بهتر است دمای بستر بذر 25 تا 27 درجه سانتیگراد باشد . دمای زیر 18 درجه سانتیگراد رشد گیاهچه را به تعویق خواهد انداخت  و زیر 10 درجه سانتیگراد جوانه زدن به طور طبیعی متوقف می شود .

تذکر : اگر در منطقه ، کاشت با فصل بارندگی همزمان است که دوره بارندگی کوتاه ولی پر باران است ، بهتر است پس از پایان بارندگی و زمانی که دمای خاک افزایش می یابد اقدام به کاشت نماییم .

توجه : کنجد نسبتاً به کندی جوانه می زند و رشد اولیه گیاهچه های جوان نیز کند است .

ث ) روش کاشت : چون بذر کنجد کوچک است برای افزایش حجم ،  بذر ها را با شن ، خاک یا خاکستر مخلوط می نمایند تا یکنواخت تر پراکنده شود .

برای کاشت مکانیزه چه با دستگاه های بذر پاشی کوچک دستی یا بذر کار هایی که به وسیله دام کشیده می شود یا بذرکار های تراکتوری اقدام به بذر کاری می شود .

کنجد در اراضی دیم روی زمین مسطح یا در درون جوی ها با فاصله 40 تا 45 سانتیمتر و 8 تا 15 سانتیمتر روی ردیف ها می کارند و در شرایط آبی آن را روی پشته ها و با فاصله 45 تا 55 سانتیمتر و فاصله 4 تا 6 سانتیمتر روی ردیف ها کشت می نمایند .

نکته بسیار مهم : یکنواخت بودن عمق کاشت و میزان بذر برای دستیابی به حداکثر بازدهی ضروری است . عمق کاشت بسته به نوع خاک بین 2 تا 5 سانتیمتر و می تواند تا 10 سانتیمتر هم باشد که علاوه بر جنس خاک زمان کاشت و میزان رطوبت خاک در بستر نیز در تعیین آن موثرند ، که تعیین عمق صحیح باعث یکنواختی رشد شده و در موقع برداشت ، بوته های کوتاه به وسیله کمباین یا درو نشده و یا مقداری زیادی از محصول از بین خواهد رفت .

 عملیات داشت :

عملیات داشت شامل موارد ذیل می باشد :

آبیاری  مبارزه با علف های هرز  مبارزه با آفات  مبارزه بیماری ها

الف ) آبیاری : مقاومت کنجد در برابر خشکی از مزایای عمده آن محسوب می شود زیرا می توان آن را در مناطق نسبتاً خشک کشت نمود .

گیاهچه کنجد در برابر کمبود آب بسیار حساس است و اگر رطوبت خاک کافی نباشد ناچار نیاز به آبیاری خواهد بود و در صورتیکه امکان آبیاری باشد مسلماً با مصرف بیشتر انواع کود های شیمیایی و تکنیک های کشاورزی پیشرفته می توان انتظار محصولی بیشتر نیز داشت .

کنجد در زمان جوانه زدن ، گل دادن و دانه بندی به رطوبت کافی در خاک احتیاج دارد . در مرحله جوانه زدن باید خاک نم دار باشد تا جوانه زده و خروج گیاهچه از خاک به راحتی امکان پذیر بوده و سله خاک مانع خروج آن نشود و بهتر است در صورت امکان هیرم کاری شود یعنی قبلاً زمین آبیاری شده و پس از گاو رو شدن اقدام به کشت گردد . در این حالت آبیاری بعد از کاشت باعث پایین آمدن درجه حرارت خاک نشده و جوانه زدن به تأخیر نخواهد افتاد . پس از به ساقه رفتن ، مقاومت در برابر کم آبی بیشتر می شود ، ولی در موقع به گُل رفتن حتماً به آبیاری نیاز دارد و بالاخره در موقع شروع کپسول بندی است ، که آبیاری به موقع  سبب پر شدن کپسول ها و دانه بندی کامل می شود . زمانی که اولین غلاف ها شروع به رسیدن می نمایند باید آبیاری به طور کامل قطع گردد تا رسیدن غلاف ها تسریع شود ، باید توجه داشته باشیم که آبیاری قبل از کاشت بیشترین اهمیت را دارد .

توجه : باران زیاد در زمان گُل دادن باعث کاهش محصول می گردد و اگر زمان برداشت و یا موقعی که آماده برداشت شده اند باران ببارد باعث ابتلا به بیماری های قارچی شده ، و با تأخیر در خشک شدن کپسول ها ، باعث کم شدن محصول خواهد شد .

نکته : کشت کنجد آبی در مناطقی که آب و هوای گرم آفتابی و خشک دارند نتیجه بسیار مطلوب خواهد داشت .

ب ) مبارزه با علف های هرز : با توجه به اینکه رشد اولیه گیاهچه کنجد بسیار آهسته و برعکس رشد علف های هرز مناطق گرم ، بسیار سریع می باشد ،کنجد برای علف های هرز رقیب بسیار ضعیفی است و نیاز به بستر بذری عاری از علف های هرز دارد و به همین دلیل اکثراً از علف کش های قبل از سبز شدن مثل CIPC ( کلروپروفام ) و آلاکلر ، دیفنامید ، پرمترون و تری فلورامین استفاده می نمایند .

در زراعت های ردیفی می توان با استفاده از کولتیواتورهایی که به ریشه کنجد خسارت وارد نسازد استفاده نمود و گاهی ممکن است 2 یا 3 بار وجین کردن مورد نیاز باشد . ولی با رشد کنجد نیاز به وجین کاهش       می یابد . البته در صورتیکه تراکم بوته زیاد و بیش از حد لزوم باشد می توان زمانی که بوته ها به ارتفاع 8 تا 10 سانتیمتری رسیده اند همراه با وجین عمل تنک کردن را نیز انجام داد .

پ ) مبارزه با آفات : کنجد گیاهی است که به وسیله تعداد زیادی از آفات حشره ای مورد حمله قرار       می گیرد ، ولی اهمیت نسبی این حشرات در کشورها و مناطق مختلف متفاوت است .

آفات عمومی مانند : ملخ ، شته ها و ... نیز می توانند به مزارع کنجد در همه مراحل رشد صدمه بزنند و در مقیاس وسیع نیز شایع می باشند و شته ها علاوه بر تغذیه از گیاه و آسیب وارده باعث انتقال بیماری های ویروسی و خسارت مضاعف می گردند .

آفات اختصاصی سایر زراعت ها مثل : کارادرینا ، اکروتیس ، برخی از سرخرطومی ها و پشه ها و همچنین آفات انباری مثل انواع بید ها می توانند به کنجد در مزرعه و انبار آسیب فراوان وارد سازند .

ت ) مبارزه بیماری ها : تعداد زیادی از بیماری های قارچی و ویروسی کنجد را مبتلا به بیماری  می سازند . ولی پراکندگی بسیاری از آنها محدود و تنها در بعضی از مناطق ممکن است شدید باشد .

توجه : چون در مورد بسیاری از بیماری های قارچی و ویروسی ، بذر ممکن است عامل انتقال بیماری باشد ، ضد عفونی کردن بذر باید قبل از کاشت امری ضروری تلقی گردد و یا بذر از محلی مطمئن و عاری از بیماری تهیه و خریداری شود .

شایع ترین بیماری های کنجد :

لکه برگی -  پوسیدگی ساقه – بیماری سبز گُل  می باشد . سایر بیماری های کنجد در ایران چندان ارزش اقتصادی ندارد و برای کاهش شیوع و گسترش آنها بهتر است در صورت امکان از روش های زراعی استفاده کرد و ضمن ضد عفونی کردن بذر ، حتی المقدور از ارقام مقاوم به بیماری شایع منطقه استفاده گردد .

عملیات برداشت :  

برداشت کنجد به علت ریزش دانه ها از داخل کپسول دشوار و چنانچه زمان برداشت با دقت انجام نشود مقادیر قابل توجهی از محصول به هدر خواهد رفت . کنجد را زمانی برداشت می کنند که دانه ها در کپسول های پایینی رسیده باشند . معمولاً کپسول ها از قسمت پایین ساقه به بالا می رسند و برگ ها شروع به ریزش می نمایند ، ولی کپسول ها هنوز سبز هستند و قبل از خشک شدن کپسول ها باید اقدام به برداشت شود .

کنجد معمولاً 80 تا 150 روز و در اغلب موارد 100 تا 110 روز پس از کشت آماده برداشت است ، اما برخی از ارقام جدیدتر برای نمونه : گلایوکا 97 روز - اسیترا 89 روز - اراواکا 70 تا 75 روز پس از  کاشت میرسند . هنگام رسیدن برگ ها و ساقه ها از رنگ سبز به زرد و سپس به قرمز متمایل می شوند .

برداشت دستی و مستقیم کنجد :

برداشت دستی : بوته را با داس درو کرده یا بوته را از خاک بیرون آورده و به صورت ایستاده نگاه می دارند تا خشک شود و تیپ های شکوفا را روی پلاستیک یا برزنت وارونه می کنند تا دانه ها بریزد و بقیه دانه های را پس از کوبیدن بوته ها جدا می نمایند . در هنگام درو ممکن است کپسولهای بالای ساقه نارس باشند،  ولی در مدت زمانی که قبل از خرمن کوبی صرف خشک شدن کپسولها می شود امکان می دهد که بذر بدون اینکه به کپسول ها رسیده آسیب وارد آید ، برسد . واریته های ناشوکفا را می توان با یک ماشین درو یا کمباین مستقیماً برداشت نمود . آنها که محصول را قبل از رسیدن کامل درو می کنند در ردیف هایی روی زمین قرار می دهند تا خشک شده و سپس آنها را با کمباین جمع آوری می نمایند .

برداشت مستقیم : کمی مشکل و باید کمباین کاملاً تنظیم شده باشد . استفاده از مواد برگ ریز مثل : آندوتال  و دی کوات باعث سرعت در رسیدن غلاف ها می شود .( این امر سبب آلوده شدن بذر نیز می شود و در صورت مصرف مستقیم برای خوردن یا آشپزی باید مورد توجه قرار گیرد ) .

بازدهی کنجد در هکتار  :

بازدهی کنجد از چندصد کیلو تا 3000 کیلو در هکتار متغیر است و به طور معمول در بسیاری از کشور ها حدود 2000 کیلو گرم است . 

برخی از آمار و اطلاعات موجود در بخش تولید گیاه کنجد  :

میزان خرید و توزیع بذر کنجد در سال های1387 و 1388 ایران :

 ( واحد : تن )

شرح

خرید

توزیع

 

1387

1388

1387

1388

کنجد

21

0

11

21

( مأخذ : جدول شماره 1 – 3 – 7   (آمار نامه کشاورزی ایران - جلد دوم – سال  1388 ) )

عملکرد مبارزه با آفات و بیماریهای نباتات زراعی ( سایر دانه های روغنی )در سالهای 1387 و 1388 ایران :

( واحد : هکتار )

شرح

1387

1388

 

 

سایر دانه های روغنی

(به غیر از  : پنبه – کلزا - ذرت دانه ای)

مبارزه با آفات

94797

66700

مبارزه با بیماریها

2500

1840

مبارزه با علفهای هرز

158564

9536

ضد عفونی بذور ( تن )

1937

1434

مبارزه زراعی و مکانیکی

150306

114000

شبکه های مراقبت و پیش آگاهی

136642

104250

( مأخذ : جدول شماره 1 – 4 – 17   (آمار نامه کشاورزی ایران - جلد دوم – سال  1388 ) )

با توجه به آمار های ارائه شده می توان این نتیجه را گرفت که در بخش مبارزه با آفات و بیماری های نباتی زراعی در بخش سایر دانه های روغنی در سال 1388 نسبت به سال قبل آن یعنی سال 1387 در واحد هکتار ، کاهش چشمگیری خود نمایی می کند .

 آمار مقایسه ای بیمه و خسارت زیربخش زراعت ( گیاه کنجد ) در سال زراعی 1387 - 1388 ایران :

مورد بیمه ای

تعداد بیمه گذار

( نفر )

تعداد قرار داد

( فقره )

سطح / میزان

بیمه شده

تعداد افرادخسارت دیده ( فقره )

کنجد

353

353

1268

173

( مأخذ : جدول شماره 8 – 2    (آمار نامه کشاورزی ایران - جلد دوم – سال  1388 ) )

مورد بیمه ای

تعداد موارد خسارت دیده

( فقره )

غرامت پرداختی

( میلیون ریال )

حق بیمه های دریافتی و دریافتنی ( میلیون ریال )

کنجد

599

477

642


کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ،  کاشت کنجد ، کنجد ، کنجد ، 


داغ کن - کلوب دات کام
Cialis pills
جمعه 16 آذر 1397 07:42 ق.ظ

You actually mentioned it really well!
i recommend cialis generico female cialis no prescription cialis 5 mg buy cialis side effects dangers cialis authentique suisse precios de cialis generico pastillas cialis y alcoho cialis 5 mg funziona cialis super acti safe dosage for cialis
Online cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:33 ب.ظ

Thanks a lot. Great stuff.
cialis 50 mg soft tab cialis rezeptfrei sterreich cialis generico postepay cialis prices cialis pills price each generic cialis cialis bula precios de cialis generico only best offers 100mg cialis cialis generique 5 mg
buy tadalafil pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:27 ب.ظ

Nicely put. Regards!
cialis tadalafil online buy original cialis cialis 50 mg soft tab order generic cialis online cialis baratos compran uk cialis qualitat buying cialis in colombia import cialis dose size of cialis buy cialis online nz
buy generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:02 ق.ظ

Amazing a lot of terrific knowledge.
cialis savings card when can i take another cialis where to buy cialis in ontario only here cialis pills american pharmacy cialis cialis rezeptfrei cialis lilly tadalafi low cost cialis 20mg does cialis cause gout cialis from canada
Cialis canada
سه شنبه 13 آذر 1397 04:56 ب.ظ

Nicely put. Many thanks!
non 5 mg cialis generici cialis herbs we like it cialis soft gel wow cialis 20 ou acheter du cialis pas cher what is cialis prescription doctor cialis cialis soft tabs for sale tadalafil 5mg cialis billig
buy cialis online safely
سه شنبه 13 آذر 1397 05:36 ق.ظ

Effectively expressed really! !
where do you buy cialis canadian drugs generic cialis cialis farmacias guadalajara free generic cialis cialis name brand cheap wow look it cialis mexico cialis generika costo in farmacia cialis price cialis per pill cialis e hiv
Generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 05:31 ب.ظ

Amazing a good deal of valuable material!
cialis vs viagra enter site very cheap cialis generic cialis pill online tadalafil 20 mg when will generic cialis be available cialis y deporte cialis daily new zealand cialis venta a domicilio cialis savings card calis
buy generic cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 04:57 ب.ظ

Kudos. Fantastic stuff!
cialis uk generic cialis pill online buy cheap cialis in uk cialis tadalafil online cialis 5 mg scheda tecnica generico cialis mexico cialis for sale in europa dose size of cialis cialis per paypa cialis tadalafil online
Cialis pills
یکشنبه 11 آذر 1397 04:53 ق.ظ

You explained it wonderfully.
cialis patent expiration overnight cialis tadalafil cialis online holland buy online cialis 5mg cialis pills price each cialis online nederland cialis generico interactions for cialis sublingual cialis online cialis pills
Cialis online
شنبه 10 آذر 1397 05:31 ب.ظ

Helpful content. Kudos!
achat cialis en itali cialis purchasing cialis canadian drugs cialis bula get cheap cialis cialis arginine interactio viagra vs cialis vs levitra cialis australia org cialis australia org non 5 mg cialis generici
where to buy cialis online
شنبه 10 آذر 1397 04:30 ق.ظ

Wow all kinds of valuable info!
cialis farmacias guadalajara no prescription cialis cheap cialis bula effetti del cialis the best site cialis tablets get cheap cialis tadalafilo how to buy cialis online usa cialis 5 mg effetti collateral discount cialis
Cialis pills
جمعه 9 آذر 1397 05:14 ب.ظ

Thank you, An abundance of write ups.

cialis canada on line cialis generico postepay chinese cialis 50 mg callus generic cialis with dapoxetine cialis kaufen bankberweisung precios de cialis generico cialis online cialis ahumada viagra vs cialis
cialis
جمعه 9 آذر 1397 05:29 ق.ظ

Great data. Cheers!
generic cialis with dapoxetine price cialis best prix cialis once a da interactions for cialis how to purchase cialis on line can i take cialis and ecstasy enter site very cheap cialis cialis 50 mg soft tab female cialis no prescription cialis lowest price
buy generic cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:09 ب.ظ

Good content. Thank you.
cialis soft tabs for sale cialis dose 30mg prices for cialis 50mg click here to buy cialis cialis en 24 hora we use it cialis online store cialis canada prix de cialis interactions for cialis cialis flussig
where to buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:19 ق.ظ

Terrific write ups. Many thanks!
cialis patentablauf in deutschland price cialis wal mart pharmacy cialis tablets 5 mg cialis coupon printable cialis australian price safe site to buy cialis online get cheap cialis safe dosage for cialis cialis daily dose generic achat cialis en europe
Cialis prices
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:17 ب.ظ

Tips certainly applied.!
cialis dose 30mg look here cialis order on line click here take cialis cialis y deporte cialis ahumada we choice cialis pfizer india cialis generico postepay cialis purchasing wow cialis tadalafil 100mg import cialis
levitra 20 mg
جمعه 20 مهر 1397 12:21 ب.ظ

Info clearly regarded..
generic levitra levitra without a doctor prescription cheap 20mg levitra buy levitra 10mg buy levitra 20 mg buy levitra 20 mg levitra 10 mg kopen buy generic levitra vardenafil levitra 20mg
buy generic cialis pills
سه شنبه 10 مهر 1397 08:53 ب.ظ

You have made your point quite effectively!.
cialis canada on line cialis uk next day buy original cialis free cialis purchasing cialis on the internet buy cialis online nz tadalafilo cialis coupon cialis for bph cialis daily
buy cialis pills online
یکشنبه 8 مهر 1397 09:11 ب.ظ

You made your position quite nicely!!
ou acheter du cialis pas cher cialis alternative cialis pills in singapore cialis baratos compran uk buy cialis online nz cialis arginine interactio cialis sale online cialis sicuro in linea cialis generika click here to buy cialis
cialisvonline.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 11:32 ب.ظ

Position nicely considered!!
cialis tadalafil cialis uk female cialis no prescription acheter du cialis a geneve cialis 05 free cialis cialis billig the best choice cialis woman generic cialis soft gels cialis en 24 hora
http://cialisonli.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:25 ق.ظ

Regards. Quite a lot of tips!

where to buy cialis in ontario il cialis quanto costa when can i take another cialis click here take cialis safe dosage for cialis cialis 10 doctissimo cialis 10mg prix pharmaci best generic drugs cialis effetti del cialis we like it cialis price
Cialis generic
دوشنبه 7 خرداد 1397 09:10 ق.ظ

Cheers! Numerous advice.

cialis generika in deutschland kaufen cialis cuantos mg hay prix de cialis cost of cialis cvs buy online cialis 5mg cialis e hiv when can i take another cialis where cheapest cialis cialis efficacit compare prices cialis uk
Online cialis
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 09:50 ق.ظ

Many thanks, Numerous information.

viagra vs cialis canadian cialis when will generic cialis be available when can i take another cialis cialis farmacias guadalajara does cialis cause gout cialis 5mg how to buy cialis online usa we recommend cialis info cialis sicuro in linea
Buy generic cialis
جمعه 7 اردیبهشت 1397 11:52 ب.ظ

Thanks a lot. I value it.
cialis 20 mg cost cialis professional yohimbe price cialis best usa cialis online look here cialis order on line cialis venta a domicilio cialis kaufen wo buy cialis online legal cialis kaufen cheap cialis
Viagra uk
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 07:14 ب.ظ

Whoa many of wonderful knowledge.
where to buy generic viagra where to buy viagra in store where to buy herbal viagra viagra 100mg online generic viagra pharmacy what is viagra buy viagra online without rx where can you purchase viagra buy viagra canadian pharmacy online pharmacy viagra
Buy generic cialis
شنبه 18 فروردین 1397 09:27 ق.ظ

Nicely put. With thanks!
buy brand cialis cheap we like it cialis soft gel cialis 50 mg soft tab cialis daily new zealand cialis for sale cialis 5 effetti collaterali cialis online nederland when can i take another cialis american pharmacy cialis buy brand cialis cheap
Generic cialis
شنبه 4 فروردین 1397 09:06 ق.ظ

Nicely put, Thank you!
cialis dose 30mg cialis for sale south africa cialis rezeptfrei how to purchase cialis on line cialis free trial the best choice cialis woman cialis in sconto tadalafil 10 mg cialis prezzo al pubblico cialis purchasing
What causes pain in the Achilles tendon?
دوشنبه 27 شهریور 1396 05:56 ب.ظ
What's Going down i am new to this, I stumbled upon this I've found It absolutely useful
and it has aided me out loads. I am hoping to give a contribution & help different users like its
aided me. Great job.
How long will it take for my Achilles tendon to heal?
یکشنبه 12 شهریور 1396 06:55 ق.ظ
I savor, lead to I discovered just what I used to be taking a look for.

You have ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day.
Bye
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر